A cikk célja, hogy két skandináviai ország, Norvégia és Finnország közigazgatási szervezetei (ügynökségek) esetén keresztül megvizsgálja a stratégiai tervezés és a teljesítménymenedzsment kialakítását és megvalósítását. Az északi országok összehasonlító vizsgálata érdekes abból a szempontból is, hogy bár a közvélekedés szerint erőteljes megvalósítói az új közmenedzsment által inspirált közigazgatási reformoknak, egyben eltérő közigazgatási hagyományokkal is rendelkeznek. Finnországban az északi országcsoport keleti tagjaira jellemző közigazgatási hagyomány a jellemző, amelyben a decentralizáció és az ügynökségek önállósága a hangsúlyos. Norvégiában viszont az északi országcsoport nyugati tagjaira jellemző közigazgatási hagyománynak megfelelően hierarchikus az irányítás, és így nagyobb hangsúly helyeződik a teljesítménymenedzsmentre. Ebből kiindulva arra számítottunk, hogy Finnországban decentralizáltabb stratégiai menedzsmentet találunk és hangsúlyozott értekelést, Norvégiában pedig sokkal központosítottabb, tervezéshez hasonló stratégiai menedzsmentet és teljesítményjelentést. Kutatásunk szerint mindkét országban kötelező volt a stratégiai tervezés, de egyben ez egy decentralizált folyamat volt. Azonban a finn közigazgatás erőteljesebb jogi irányultsága nehezebbé tette a stratégiai változásokat.
Forrás: Strategic Management in Finnish and Norwegian Government Agencies; Jan-Erik Johanson, Åge Johnsen, Elias Pekkola, Stephen Affleck Reid; Administrative Sciences; 2019, 9(4), 80
Doi: 10.3390/admsci9040080
-
Legutóbbi bejegyzések
- Információbiztonsági konferencia az észt-magyar kapcsolat centenáriumán
- Épülő nemzeti adat-ökoszisztéma – előadások és kerekasztal-beszélgetés a Magyary-színpadon, INFOTÉR Konferencia 2021. október 20.
- Húsz év a globális kiberbűnözés elleni küzdelemben – A Budapesti Egyezmény értékelése
- E-közigazgatás Konferencia – Budapest, 2021. október 7.
- Közigazgatás Napja Konferencia, 2021. június 23. (szerda)
Archívum
Kategóriák
- adatpolitika (20)
- digitális diplomácia (1)
- digitális kormányzat (34)
- digitális köz-igazgatás (61)
- egészségügy (4)
- egyesületi hírek (9)
- Európai Unió (2)
- fenntartható fejlődés (4)
- gazdaság (15)
- informatika (14)
- Internet (1)
- jog (7)
- közigazgatás — külföldön (29)
- közigazgatás — magyar (10)
- Magyary Zoltán (2)
- mesterséges intelligencia (MI) (3)
- művelődés (1)
- politika (7)
- szakirodalom (31)
- szervezet (14)
- társadalom (10)
- technika (11)
- technika társadalmi-gazdasági hatásai (3)
- természet (3)
- tudomány (8)